Makaleler » Yazıcı Kurulumu » Çipli Toner Nedir?

Çipli Toner Nedir?

ÇİPLİ TONER NEDİR?

İlk başlarda faks cihazlarında kullanıcıları düşünerek iyi bir amaç için yola çıkılmıştır. Gelen faksın, alıcı tarafından kağıtta net bir şekilde görülmesini kesin olarak sağlamak amacıyla kullanılmaya başlamıştır. Faks geldiğinde yazıcı toneri boş olduğunda gelen faksın kağıt üzerine basılmama riskini ortadan kaldırmak ve boş kağıdın çıkmasını engelleyerek gelen faksları hafızaya alarak toner değiştikten sonra baskı yapılmasını amaçlamıştır.

Kullanıcıların, orijinal yazıcı tonerlerinin çok pahalı olmasından dolayı toner dolumu yaptırmaya ya da muadilini almaya yönelince orijinal toner satışlarında bir düşüş yaşanmıştır. Bu durumdan rahatsız olan yazıcı üretici firmaları, yazıcı tonerlerine çip takmaya başlamışlardır.

Üretici firmaların bir kısmı yalnızca sahte toner kartuşunu engellemek ve kullanıcıya kaç sayfa baskı yaptığını ve yaklaşık kaç sayfa daha baskı daha baskı yapabileceğini tahmini rakamlarla bildirme amacı ile ucuz fiyatlı toner çipi kullanırken bazı firmalar ise dolum yapılmasını tamamıyla engellemek veya toner dolumu yaptırmanın maliyetlerini çok yükseltmek amacı ile detaylı elektronik kart biçiminde toner çipi kullanmaktadır.

Toner çipi değişmeyen birçok yazıcının kartuşuna dolum yapılmasına rağmen çip değişmediğinden dolayı kartuşu yazıcı görmediğinden, çalışmaya başlamamaktadır.

Yenileme toner veya toner dolumu yapan dolum merkezleri, çip değişimi yapmadan yazıcı çalışmayacağından dolayı mecburen çipin değişimini yapmakta, bunun doğal sonucu olarak da çip fiyatları toner dolumu veya yenileme toner fiyatlarına yansıtılmaktadır.

ÇİPLİ TONER Mİ ÇİPSİZ TONER Mİ?

Günümüz de birçok çeşitli yazıcılar bulunmaktadır. Bu yazıcıların üretici firmaları her zaman yeni modellerde yazıcıları üretmektedirler. Üretilmekte olan yazıcıların neredeyse hepsinin kendilerine göre çip mekanizmaları vardır. Bu çip mekanizmaları sayesinde bu tonerleri tekrar doldurmanız ve kullanmanız oldukça zor bir hal almaktadır. Çip mekanizmalarının içlerin deki algoritmalar sayesinde tonerler belirli sayıda baskı yaparlar.

Hp 920XL Muadil Kartuş Seti Çipli

 

Sitemizde adı geçen ürünlerin tamamı muadil ürün olup, ilgili firmaların uyumlu ürünleridir. Yalnızca ürün uyumluluk listesinde ve ilanında bilgi amaçlı verilmiştir.

 

 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Yukarı Git
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır