Makaleler » Genel » CMYK Nedir? Baskıda Nasıl Kullanılır?

CMYK Nedir? Baskıda Nasıl Kullanılır?

CMYK Nedir?

C:Cyan (Mavi) M:Magenta (Kırmızı) Y:Yellow (Sarı) K:Black (Siyah)

CMYK baskıda kullanılan dört ana rengi temsil eder. Aslında temel renk sayısı üçtür. 1970li yıllara kadar CMY renkleri kullanılarak baskı yapılmaktayken. Kuramda üç rengin karışımın siyah olması gerekirken, pratikte durum öyle değildir. Ayrıca üç renk mürekkebin karışımı ile siyah elde etmek yerine,siyah mürekkebin kullanımı maliyetleri de düşürdüğü için siyah(black) renk sistemine eklenmiştir.

CMYK Baskı Nasıl Yapılır?

Ara renklerin kullanımı ile yapılacak olan baskılama çalışmaları ana renklerin sırası ile üst üste baskılanması ile meydana gelir. Ara renklerin oluşumu için ana renklerin karışımı gerekmesinden dolayı tasarımcıların bu renkler üzerinde çalışma yapması gerekir. İyi bir tasarımcı renk uzayı nedir bileceği için baskı çalışmalarında siyahtan elinden geldiğince yararlanmaz. Siyah ile yapılacak olan çalışmalar hataya daha yatkın olacağı için siyah rengin elden geldiğince kullanılmaması baskının kalitesi için önemlidir.

CMYK kullanılarak yapılan baskılarda tüm renklerin oluşma mantığı ana renklerin birbiri ile karıştırılması esasına dayanır. Bu nedenle de ortaya çıkacak baskı ürünlerinin renklerini net görmek ve istenilen şekilde elde etmek için tasarımın CMYK renkleri kullanılarak yapılması gerekir. Pek çok tasarımcının düştüğü hata tasarımları CMYK renkleri kullanmadan hazırlamaktır. Bu gibi durumlarda baskı sonunda ortaya çıkan renkler tasarımla örtüşmeyebilir. Renklerin uyumu da tasarım içerisinde oldukça önemlidir.

 

Asyaink Canon Uyumlu Premium Mürekkep Kartuş Dolum Seti

Asyaink HP Uyumlu Premium Mürekkep Kartuş Dolum Seti

Canon E414/404/484/E474 Yazıcı Uyumlu Kartuş Dolum Seti PG46/C56

 

Sitemizde adı geçen ürünlerin tamamı muadil ürün olup, ilgili firmaların uyumlu ürünleridir. Yalnızca ürün uyumluluk listesinde ve ilanında bilgi amaçlı verilmiştir.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Yukarı Git
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır