Makaleler » Genel » İnkjet/Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar Nasıl Çalışır? Kartuşlarının Yapısı Nasıldır?

İnkjet/Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar Nasıl Çalışır? Kartuşlarının Yapısı Nasıldır?

MÜREKKEP PÜSKÜRTMELİ/INKJET YAZICI NEDİR? NASIL ÇALIŞIR?

Mürekkep Püskürtmeli yada diğer adıyla InkJet Yazıcılar mürekkebin kağıt üzerine püskürtülmesiyle yazdırma işlemini gerçekleştiren yazıcılardır. Bu yazıcı çeşidinde yazdırma işlemini gerçekleştiren yazıcı kafası üzerinde siyah ve ayrı ayrı 3 renkte renkli mürekkep kartuşlarını taşır. Yazma işlemi sırasında kağıdı satırın en başından başlayarak en son kısmına kadar taradıktan sonra bir alt satıra geçer. Tarama işlemi gerçekleşirken mürekkep püskürtülecek noktalara mürekkep, bu yazma kafası tarafından kağıt üzerine bırakılır. Aslında bu işlem bir çeşir ısı sonucunda elde edilen damlacığın püskürtülmesi esasına dayanır. Bu piskürtme işlemi tüm içerisinde bulunan ısıtıcının ısınması sonucunda elde edilen basınç sonucunda damlanın dışarıya çıkarılması işlemidir. Söz konusu damla 50-60 mikron çapına sahip olup 8-10 piko hacmine sahiptir.

Mürekkep püskürtmeli yazıcılar günümüzde daha çok fotoğraf ve renkli basım işlemlerinde tercih edilen bir yazıcı çeşididir. Aynı zamanda all in One dediğimiz çok özellikli İnk Jet modellerinde tarayıcı, fax, fotokopi gibi işlemlerde gerçekleştirilebilmektedir.

 

MÜREKKEP PÜSKÜRTMELİ KARTUŞLARIN YAPISI NASILDIR?

Bu kartuşların çalışma yapısı içerisinde bulunan mürekkeplerin basınçlı hava ile kartuş ağzındaki noktacıklardan dışarı atılmak suretiyle yazım işlemini gerçekleştirmektedir. Kartuşlar içerisinde kullanılan mürekkepler de yazımdan sonra mürekkebin çabuk kurumasını sağlayan kimyasal maddeler bulunmaktadır, bu maddeler ağzı açıldıktan sonra uzun bir süre kullanılmayan kartuşların ağzının kurumasına sebebiyet vermektedir. Bu durum orjinal kartuş veya dolum yapılan kartuş için dahi farklılık göstermez.


Sitemizde adı geçen ürünlerin tamamı muadil ürün olup, ilgili firmaların uyumlu ürünleridir. Yalnızca ürün uyumluluk listesinde ve ilanında bilgi amaçlı verilmiştir.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Yukarı Git
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır