Makaleler » Genel » Kağıt Türleri ve Kullanım Amaçları Nelerdir?

Kağıt Türleri ve Kullanım Amaçları Nelerdir?

KAĞIT ÇEŞİTLERİ

1-Mat Kuşe Kağıt

En sık kullanılan kağıt türlerinden biridir, zira günlük işler için oldukça uygun ve ekonomiktir. Dışındaki beyaz kaplama sayesinde mürekkep mat kâğıt üzerinde diğer kâğıtlara nazaran daha hızlı kurur.Kuşe kağıttan farklı olarak mat kağıdın üzerinde herhangi bir kil kaplama yoktur. Bu nedenle mat kağıt gözenekli bir kağıttır. Bu da mat kağıdın renkleri biraz daha sönük ve mat olarak göstermesine neden olur. Gözenekli yapısı nedeniyle mürekkebi emer ve renklerin bir miktar sönük olmasına neden olur.

Fotoğraf basımı için pek uygun olmayan mat kağıt, üzerinde görsel ve fotoğraf olmayan projeler için idealdir.  Ayrıca kuşe kağıt gibi parlamadığı için metin ağırlıklı çalışmalarda metni okumak daha kolaydır. 

2-Parlak Kuşe Kağıt

Parlak bir yüzeye sahip olan kuşe kağıt, bu özelliği kaolin adı verilen beyaz bir kilden alır. Bu kil kağıttaki liflerin arasındaki boşluğu doldurur ve kağıda pürüzsüz ve parlak bir görünüm kazandırır.

Kuşe kağıt genelde renkli ve siyah beyaz fotoğraf baskıları için idealdir zira kuşe kağıt mürekkebi emmez, kağıdın yüzeyinde sabitler. Mürekkebin dağılmasını engellediği için de kuşe kağıt üzerinde renkler, mat kağıda nazaran daha canlıdır.

3-Lazer Yazıcı Kağıdı

Lazer yazıcılarda kullanılması en doğru kağıt çeşididir. Döküman, çek, etiket gibi iş hayatı ile ilgili projelerde kullanımı yaygındır.

4-Inkjet Yazıcı Kağıdı

Bu kağıt, inkjet yazıcılarda (printer) kullanılmak üzere özel olarak tasarlanmıştır. Inkjet kağıdı adı üzerine inkjet mürekkebi ile son derece uyumlu bir birlikteliğe sahiptir. Fotoğraf, kartvizit gibi baskı projeleri için ideal bir kağıt türüdür.

5-Bristol Kağıt

Ağır, kalın ve kaplamasız bir kâğıt türüdür. Standart olarak 0.15mm kalınlığında olan Bristol kâğıdı, büyük oranda kitap kapağı, bilet, broşür gibi projelerde kullanılır.

6-CV Kağıdı

CV kağıdı (resume paper), genelde CV çıktısı almak için kullanılan bir kağıttır. Fotokopicilerde kullanılan standart 80/gsm kağıda göre daha profesyonel bir kağıttır. Yüksek kaliteli bir CV kâğıdının üzerinde filigran bulunur ve bu filigran sadece kağıt ışık kaynağına doğru tutulduğunda belli olur. 

KAĞIT BOYUTLARI

Hangi Alanlarda Ne İşe Yarar ?

Yazıcı ve fotokopi cihazlarının tamamı, evrensel kağıt boyutlarına uyumlu şekilde tasarlanıyor ve yalnızca standart ölçülerdeki kağıtlarla işlem gerçekleştirilebiliyor. Bu nedenle hem amatör hem de profesyonel seviyedeki tüm cihazları kullanabilmek için evrensel boyutlardaki kağıt modellerine ihtiyaç duyuluyor. Kağıt ölçülerinin hangi kağıtları tanımladığını bilmeniz ise ofis içi işlemlerinizi kısa sürede gerçekleştirebilmenize yardımcı oluyor. İş hayatında en çok A3, A4 ve A5 boyutlarındaki fotokopi kağıtları kullanılırken; gazete, poster ve dergi gibi yayınlarda ise ‌A8 ve ‌A9 boyutları tercih ediliyor.


İndirimde Olan Ürünlere Göz Atmak İçin!

Yeni Ürünlere Göz Atmak İçin!

 

Sitemizde adı geçen ürünlerin tamamı muadil ürün olup, ilgili firmaların uyumlu ürünleridir. Yalnızca ürün uyumluluk listesinde ve ilanında bilgi amaçlı verilmiştir.

 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Yukarı Git
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır