Makaleler » Kartuş Dolumu » Kartuş Ömrü Nasıl Uzar? Doğru Adımları Nelerdir?

Kartuş Ömrü Nasıl Uzar? Doğru Adımları Nelerdir?

Kartuş Ömrü Nasıl Uzar?

Adım 1

Yazıcınızın kapağını açın ve kartuşunu içinden kafasına zarar gelmeyecek şekilde çıkarmaya çalışın. Kartuşu kafasını döndürdüğünüzde bir leke fark edeceksiniz. Bu bölümü kulak çöpüyle (temiz olduğuna emin olun) ağızlığını temizleyin. Diğer kula çöpünü de ılık suya ya da isopopyl alkole batırın ve kartuş ağızlığını bir kez daha temizleyin. Ancak temizlerken kartuşa fazla baskı uygulamamaya özen gösterin, bu kartuşunuz için tehlikeli olabilir.

Bu aşamada dilerseniz kartuşunuzu tekrar yazıcınıza takarak bu yöntemin işe yarayıp yaramadığını test edebilirsiniz. Eğer sonuç olumsuzsa, ikinci adımı uygulamayı deneyin.

Adım 2

Kartuşun ağızlığının olduğu bölümü ılık suyla dolu fincan tabağınıza batırın ve bir iki saat, ya da gerekirse daha fazla bekleyin. Ancak kesinlikle kartuşun tamamını suya sokmayın, aksi takdirde kartuşunuz işlevini tamamen yitirecektir.

Kartuşunuzun kurumuş olan mürekkebinin nemlenmesi gerekiyor. Kartuşunuzu bir süre suda tuttuktan sonra, kartuşunuzu sudan çıkarın ve dikkatli bir şekilde kartuşunuza yayılan fazla suyu kurulamaya çalışın. Kartuşunuzu tekrar yazıcınıza takın, eğer yöntem işe yaramadıysa 3. adıma geçebilirsiniz.

Adım 3

Kartuşunuzun ağızlığını kuru ya da nemli olan pamuklu bezin üzerine yerleştirin ve hafifçe kartuşunuzu bu pamuk beziyle temas ettirin. Bu sırada beze biraz mürekkep sızması gerekiyor, buna dikkat edin. Bu, mürekkebin aktığının ve mümkün olduğu kadar içine çektiğinin işaretidir. Bu işlemi, mürekkebin bir kısmının dışarı çıkması için 5-10 dakika süreyle uygulayın. Ardından tekrar kartuşunuzu yazıcınıza takın ve bu adımın işe yarayıp yaramadığını kontrol edin. Yine sonuç alamazsanız bir sonraki yöntemi deneyin.

Adım 4

Bu yöntemin uygulanmasının diğerlerine göre kartuşunuza zarar verme olasılığı daha fazladır. Kartuşunuzu musluğun altına getirin ve 15-20 dakika ılık suyla temas ettirin. Ancak kartuşunuzun üzerine çok fazla su akmamasına dikkat edin. Diğer bir deyişle musluktaki suyun olabildiğince ince akması gerekiyor.

Bu işlemin ardından kartuşunuzun ağızlığının dışındaki ıslak bölgeleri pamuklu bezle kurulayın ve tekrar kartuşunuzu yazıcınıza takın. Bu yöntem işe yaramazsa son adıma geçebilirsiniz.

Adım 5

Şimdi elinize fincan tabağını alın ve kartuşun ağızlığını fincan tabağına dönük şekilde yerleştirin ve ağızlığı aşmayacak şekilde bu tabağın içini isoproply alkol ile doldurun. Temizlik maddesi olarak isoproply alkolü elektronik marketlerde bulabilirsiniz.

Daha önce anlattığımız 2. adımı aynı şekilde uygulayın ya da pamuklu beze alkol damlattığınız 3. adımı uygulayın. Bu işlemden sonra kartuşunuzu yazıcınıza takın ve bu yöntemin işe yarayıp yaramadığını kontrol edin.

 

Asyaink HP 45 / 15 Uyumlu Siyah Kartuş Dolum Seti - 100ml Siyah

Asyaink Bitmeyen Kartuş Şeffaf Tank Sistemi - Bakım Kiti

Toptan Asyaink HP/Canon/Epson Uyumlu Muadil Yazıcı Kartuş Mürekkebi - Sarı

Toptan Asyaink HP/Canon/Epson Uyumlu Muadil Yazıcı Kartuş Mürekkebi - Kırmızı

 

Sitemizde adı geçen ürünlerin tamamı muadil ürün olup, ilgili firmaların uyumlu ürünleridir. Yalnızca ürün uyumluluk listesinde ve ilanında bilgi amaçlı verilmiştir.

 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Yukarı Git
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır