Makaleler » Genel » Sublimasyon (Transfer Baskı) Nedir? Nasıl Yapılır? Sublimasyon Baskıda Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Sublimasyon (Transfer Baskı) Nedir? Nasıl Yapılır? Sublimasyon Baskıda Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

SUBLİMASYON (TRANSFER BASKI) NEDİR?

Klasik baskının yerini alan dijital baskı artık günümüzde çok kullanılan bir baskı tekniğidir. Son birkaç yıldır dijital baskı gerek tekstil sektöründe gerekse reklam sektöründe baskı yöntemlerinde benimsenmiştir. Dijital baskı denilince akla ilk olarak sublimasyon baskı gelmektedir. Sublimasyon baskı çok renkli ve fotoğraf kalitesinde kişileştirilmiş baskı tekniğini içinde bulunduran günümüzün baskı tekniğidir.

Sublime olarak da bilinen süblimasyon baskı tekniği bir görüntüyü veya fotoğrafı transfer kağıdı aracılığıyla sıcak dereceye maruz bırakılarak bir alt zemine transfer etme işlemidir. Sublimasyon baskı ısı uygulanarak boyanın katı halden gaz haline geçmesiyle baskı zeminine yapılan transfer işlemidir. Sublimasyon baskı bilgisayardaki herhangi bir çizimi veya fotoğrafı , çok rahat çıktı alıp istediğiniz bir zemine basmanızı kolaylaştıran günümüzde neredeyse her yerde kullanılabilen bir sistemdir.

Sublimasyon baskı makinesi olarak adlandırılan yazıcılar masaüstü A4 yazıcı, a3 sublimasyon yazıcı ve 3d süblimasyon yazıcı veya büyük boyutlu tekstil süblime baskı plotter yazıcıları  gibi çeşitli baskı cihazıdır.

Bu baskı tekniğini kullanırken yazıcıların boyasının sublimasyon mürekkep özellikli olması gerekir. Ayrıca basılacak kağıtlarında sublimasyon kağıdı olarak satılan özel kağıtlardan olması gerekmektedir.

 

Sublimasyon (Transfer Baskı) Nasıl Yapılır? 

Sublimasyon baskı yapabilmek için bu sisteme uygun püskürtmeli yazıcı gerekmektedir. Bilgisayar üzerinden hazırlanan görsel yazıcıya gönderilir ve yazıcı püskürtme sayesinde mürekkebi (sublimasyon baskı mürekkebi, sublime boya) transfer kâğıdına aktarılır. Transfer kâğıdı sublimasyon baskıda kullanılan özel bir kâğıttır ve birçok çeşidi vardır. Ürüne göre sublimasyon kağıdı seçilir. Baskı yapılmak istenen sublimasyon ürün üzerine transfer kâğıdı arasında hiç hava kalmayacak şekilde yerleştirilir. Ürüne uygun sublimasyon baskı makinesine uygun sıcaklık ve basınç ile ayarlanarak ürün makineye yerleştirilir ve işlem tamamlanır.


Sonuç olarak hazırlanan görsel kağıda kağıttaki baskı ürüne aktarılır. Baskı yapılacak ürünlerin sublimasyona uygun olması gerekmektedir. Yani ürünün baskı yapılacak alanı polyester ya da polyester kaplama olması gerekmektedir.

 

SUBLİMASYON BASKIDA SICAKLIK DERECELERİ NELERDİR?

Sublimasyon baskı yapmak için sublimasyon sistemine uygun yazıcı, kağıt ve sıcak baskı press gerekmektedir.Sert zemin, kumaş, cam, polyester gibi kendi içinde ayrılan baskı malzemelerinin her birinin ısı baskı derecesi farklılık göstermektedir.Hatta presin baskı sıkılığıda değişmektedir. Örnek bermek gerekirse metal bir zemine baskı yaparken kuvvetli baskı gerekirken, bir cam plakete baskı yaparken çok hassas ayarlama yapılmalıdır.Metal etiket için yapacağınız baskı, bir kumaşı basacağınız resimin ısı derecesi  farklılık gösterir. 

 

Sublimasyon Baskıda Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

-Sublimasyon baskı için üretilen püskürtmeli olarak ifade edilen yazıcı ve mürekkebi
-Transfer baskı kağıdı
-Transfer baskı makinesi
-Sublimasyon baskıya uygun polyester ya da polyester kaplamalı ürün
-Sublimasyon ürün için gerekli ise baskı aparatları

 

Asyaink Canon Uyumlu Premium Mürekkep Kartuş Dolum Seti İçin!

Asyaink HP Uyumlu Premium Mürekkep Kartuş Dolum Seti İçin!

 

Sitemizde adı geçen ürünlerin tamamı muadil ürün olup, ilgili firmaların uyumlu ürünleridir. Yalnızca ürün uyumluluk listesinde ve ilanında bilgi amaçlı verilmiştir. 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Yukarı Git
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır