Makaleler » Genel » Toner ve Kartuş Arasındaki Fark Nedir?

Toner ve Kartuş Arasındaki Fark Nedir?

Toner Nedir?

Kâğıt üzerinden yazı ve görüntü almak için kullanılan toza toner denir. Toner ilk olarak kullanılmaya başlandığında bu tozlar karbon tozuydu. İlerleyen yıllarda teknolojinin gelişmesi ve kaliteye önem verilmesiyle birlikte bu tozların içine polymer karıştırıldı. Tonerin çalışma şekline baktığımız zaman yazıcıların içerisinde fırın tabir edilen mekanizmalar vardır. Toner partikülleri bu fırınlarda ısıtılarak kâğıt üzerine yapıştırılır. Isıtılma dereceleri yaklaşık olarak 180-200 derece arasındadır. Toner tozlarında taneciklerin boyutu 8 ile 10 mikrometre arasında değişmektedir. Standart bir toner kullanıldığında yaklaşık olarak 2000 sayfa baskı elde etmek mümkündür.

Kartuş Nedir?

Dilimize Fransızcadan geçen kartuş kelimesi eski tip tüfeklerde kullanılan bir parçaya verilen isim olmasının yanı sıra dolmakalemlerde de kullanılan bir terimdir. Ancak yazıcılar da kullanılan kartuşlar baskı amaçlı kullanılır. Kartuşlar; mürekkep kartuşu ve toner kartuşu olarak ikiye ayrılır. Mürekkep kartuşlarının içerisinde likit mürekkep bulunur ve yazıcılar bu mürekkep sayesinde kağıt üzerine baskıyı gerçekleştirir. Lazer yazıcılardaki toner kartuşlar ise toner tozları ve yazıcı içerisindeki bazı parçalar yardımıyla baskı işlemini gerçekleştirir.

Kartuş ve Toner Arasındaki Farkla Nelerdir?

Toner ve kartuş arasındaki fark dediğimiz zaman; toner, mürekkebi toz halinde baskıya hazırlar, kartuş ise mürekkebi ısıtarak püskürtme yöntemiyle yazıcıdan aldığı sinyallere göre baskıyı gerçekleştirir. Toner kullanan yazıcılar hem renkli baskı hem de siyah beyaz baskı yapabilme özelliğine sahiptir. Mürekkep kartuşlu yazıcılar ise renkli baskı yapar.

Büyük ölçülerdeki kâğıtlara baskı mürekkep püskürtmeli yazıcılarla mümkündür. Kartuş, kâğıt üzerinde enine doğru baskı yaptığı için baskı işlemi daha kolaydır. Lazer toner yazıcılarda ise kâğıt büyüdükçe toner kartuşunun da büyümesi gerekir ve bu durum da maliyeti arttırır. Bu sebeple büyük kâğıda baskı işlemlerinde mürekkep püskürtmeli yazıcılar tercih edilir. 

Hem tonerin hem de kartuşun içerisindeki malzemenin bitmesi durumunda yeniden dolum yapıldığında tekrar kullanılması mümkündür. Toner dolum işleminde yazıcılara toz, kartuş dolumunda ise mürekkep eklenir. Her iki üründe de orijinallerine yakın muadil ürünler bulunmaktadır. 

 

Asyaink Kyocera TK 435/475/350/160 1kg Muadil Toner Tozu

Asyaink Samsung D 204/104/R 204 SLM 3825ND-DW 1kg Muadil Toner Tozu

BROTHER UYUMLU TONER TOZU 1 KG SİYAH LASER TONER TOZU 1000 GR

Asyaink Bitmeyen Kartuş Şeffaf Tank Sistemi - Bakım Kiti

Asyaink HP 45 / 15 Uyumlu Siyah Kartuş Dolum Seti - 100ml Siyah

 

Sitemizde adı geçen ürünlerin tamamı muadil ürün olup, ilgili firmaların uyumlu ürünleridir. Yalnızca ürün uyumluluk listesinde ve ilanında bilgi amaçlı verilmiştir.

 

 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Yukarı Git
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır