Makaleler » Genel » Yazıcı Nasıl Verimli Kullanılır? Nelere Dikkat Etmeliyiz? Püf Noktaları Nelerdir?

Yazıcı Nasıl Verimli Kullanılır? Nelere Dikkat Etmeliyiz? Püf Noktaları Nelerdir?

YAZICI NEDİR VE NASIL KULLANILIR?

Yazıcılar ofislerin en vazgeçilmez cihazları arasındadır. İcat edildiğinde yalnızca “hardcopy” diye tabir edildiği şekliyle çıktı almak için tasarlanan yazıcılar günümüzde birçok farklı fonksiyona sahip hale gelmiştir. Bugün piyasada bulunan cihazlar faks, tarama, kopyalama ve benzeri pek çok gelişmiş özelliğe sahip durumdadır.

Yazıcı – bilgisayar bağlantıları yazıcıların sahip oldukları teknolojiye göre USB, LPT girişli kablo, Bluetooth ya da internet üzerinden olmak üzere farklı şekillerde kurulmaktadır. Benzer şekilde birden fazla bilgisayarı tek bir yazıcıya bağlamak da yazıcının desteklediği bağlantı seçenekleri doğrultusunda şekillenmektedir. Eğer cihazınız kablolu ise birden fazla bilgisayara bağlantı kurulabilmesi için öncelikle yine ana bilgisayar gibi bağlantı kurmalısınız. Eğer cihazda wireless özelliği bulunuyorsa bilgisayarların yazıcıya bağlanması için bilgisayarın yazıcılar hesabından cihazların birbirlerine tanıtılması yeterli olacaktır. Yeni nesil yazıcıların birçoğu tak-çalıştır modeli ile kurulmaktadır. Bununla beraber hala kurulum programı ile birlikte gönderilen yazıcı modelleri de mevcuttur. Bu noktada önemli olan gerekli kurulum sonrasında bağlantının kurulmasıdır. Cihazın mürekkep kartuşları şeffaf bantla akmasını bloke edecek şekilde kullanıcıya teslim edilmektedir. Kullanım öncesinde bu bantların sökülerek cihazda renk kodlarına uygun şekilde yerleştirilmesi gerekir. İkinci bir adım da kağıt boyutlarının uygunluğunun kontrolüdür. Yazıcılar genellikle en sık kullanılan format olan A4’e ayarlı şekilde teslim edilirler. Siz baskı yapacağınız formatı hem bilgisayarınızdaki baskı seçeneklerinden hem de yazıcı üzerinden seçebilir, kağıt yüklemesini gerçekleştirebilirsiniz.

Yazıcı Nasıl Verimli Kullanılır?

Printer seçimi yaparken; ortalama olarak günde kaç çıktı aldığınızı göz önünde bulundurmalısınız. Günde yüzlerce sayfa çıktı alıyorsanız lazer printerlar ideal bir seçimdir. Renkli çıktı almak sizin için önemli ise bu alanda başarısını ispatlayan Inkjet printerları tercih edebilirsiniz. Birçok printer ekonomi ya da “draft” moduna sahiptir. Cihazı bu modda kullanmanız, daha az toner harcatır. Yüksek yazı kalitesi gerektirmeyen durumlarda bu seçeneği kullanmak tasarruf etmenizi sağlar. Uyumlu ve doğru kartuş kullanımı da yazıcı kullanımı sırasında tasarrufu destekler. Kartuşları ve tonerleri doğru printer mürekkebi ve toneri ile doldurarak yazıcınızın ömrünü uzatabilirsiniz. 

Yazıcı Kullanımı İçin Püf Noktalar

1-Printer kullanımı sırasında sayfaya sığmayan birkaç satır yazı varsa, “sayfaya sığdır” seçeneği, tek sayfada çıktı almanızı sağlar.

2-ihtiyacınız olan sayfaların çıktısını almak için yazdıracağınız sayfaları spesifik olarak belirleyin ve sayfa numarası vererek bu sayfaları yazdırın.

3-Printer kullanırken, tabloların basımı sırasında dikkatli olun. Bu konuda usta değilseniz, tek sayfa Excel dokümanı için 30 sayfa bastırabilirsiniz. Yazdıracağınız hücreleri seçip sağ klik ile sadece seçili kısmın çıktısını alın ya da sayfanın ekran görüntüsünü alıp onu yazdırın.

4-Printer kullanımı sürecinde, dokümanı yazdırmadan önce “print preview” ile ön görüntüleme yapmanız sizi istemediğiniz çıktıları almaktan korur.

5-Dokümanı printera gönderirken, online printer kuyruğuna bakın. Yollanmış diğer dokümanlar kuyruğa alınır, çok sayıda doküman yazılmayı bekliyorsa biraz bekleyip yollamanız daha verimli olabilir.

6-Printer kullanırken sayfa marjinleri ve satır aralıkları ile oynayarak sayfa sayısını azaltabilirsiniz.

7-Yazıda kullandığınız font türü, mürekkep tüketim miktarında etkilidir.

8-Printer kullanımı sırasında, çift yönlü çıktı almak tasarruf sağlar.

9-Önemli yazıları gözden geçirmek için çıktı aldığınızda, yazıyı ekonomi ayarı ile yazdırabilirsiniz.

 

Sitemizde adı geçen ürünlerin tamamı muadil ürün olup, ilgili firmaların uyumlu ürünleridir. Yalnızca ürün uyumluluk listesinde ve ilanında bilgi amaçlı verilmiştir.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Yukarı Git
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır