Makaleler » Genel » Yazıcı ve Tarayıcı Çeşitleri Nelerdir? Hangi Yazıcı Tipini Seçmeliyim?

Yazıcı ve Tarayıcı Çeşitleri Nelerdir? Hangi Yazıcı Tipini Seçmeliyim?

Yazıcı Seçerken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Yazıcılar, mürekkep kullanım şekillerine, kapasitelerine, hızlarına ya da sahip oldukları fonksiyonlara göre çeşitlenmektedir. Öncelikle ihtiyacınıza ve bütçenize en uygun cihazı tespit etmeniz gerekmektedir. Çıktı alınan sayfa sayısı haftalık yüzlerce sayfayı bulmuyorsa büyük kapasiteli bir yazıcı almak maliyet etkinliği sağlamayacaktır. Kısaca cihaza yatırılan tutar, gerçek ihtiyacın üzerinde kalacaktır. Fakat benzer şekilde yazıcıya yoğun ihtiyaç duyulan iş dalları için küçük kapasiteli bir yazıcı seçmek sürekli toner problemi yaşanmasına ve işlerinizde yavaşlamaya sebep olacaktır.

 

Yazıcı ve Tarayıcı Çeşitleri Nelerdir?

Yazıcılar, baskı teknolojisine göre nokta vuruşlu, lazer ve mürekkep püskürtmeli olmak üzere üçe ayrılmaktadır. Her bir tekniğin belli avantajları ve dezavantajları vardır. Bu noktada önemli olan kullanım alışkanlıkları ve ihtiyaca yönelik olarak en ideal yazıcı çeşidini belirleyebilmektir.

Nokta vuruşlu yazıcılar, mürekkep püskürtmeli ve lazer yazıcılardan daha önce piyasaya sürülen bir baskı teknolojisidir. Mürekkep bir şerit yardımıyla aktarılacak veriyi kağıda geçiren nokta vuruşlu yazıcıların kullanım alanı, diğer seçeneklere göre yüksek sesle çalışması ve nispeten yavaş olması sebebiyle önemli oranda kısıtlanmıştır. Bununla beraber mürekkep ömrü ve baskı maliyeti konusunda önemli avantajlara sahiptir, genellikle fatura, makbuz ve irsaliye yazdırmak için kullanılmaktadır.

Diğer adıyla Ink-Jet olarak bilinen mürekkep püskürtmeli yazıcılar, mürekkebin kağıt üzerine püskürtülmesi ile yazdırma işlemini gerçekleştirmektedir. Yazma işleminde dokümanı solundan sağına doğru ilerleyecek şekilde kağıda geçirir. Isı temelli bir çalışma sistemi mevcuttur. Cihaz içindeki ısıtıcı sayesinde oluşan basınç mürekkebin püskürtülmesinde kullanılır. Kullanımı ve kurulumu kolaydır, nispeten küçük boyutta ve daha uygun fiyatlı cihazlardır, kartuşlarının sıklıkla kontrol edilmesi gerekir. Genellikle daha küçük kapasiteli cihazlarda kullanılan bir teknoloji olduğundan çoğunlukla daha düşük yoğunluklu ya da ev tipi kullanım için tercih edilmektedir.

Lazer yazıcılar en yüksek çözünürlükte baskıyı yapabilen yazıcılar olarak bilinmektedir. Kağıt üzerinde baskı yapabildikleri gibi aydınger ve asetat üzerine de baskı yapabilirler. Bağlı olan bilgisayarda oluşturulan şablonun, yazıcı belleğine sayısal olarak aktarımı ve sonrasında mürekkebin lazer tabanca ile şablonu kağıda aktarması prensibi ile çalışan lazer yazıcılar, fotokopi makinelerine benzer bir sistematiğe sahiptir.

 

Sitemizde adı geçen ürünlerin tamamı muadil ürün olup, ilgili firmaların uyumlu ürünleridir. Yalnızca ürün uyumluluk listesinde ve ilanında bilgi amaçlı verilmiştir.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Yukarı Git
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır